AIM-9 Sidewinder je teplom navádzaná raketa vzduch-vzduch s krátkym dosahom nesená väčšinou bojovými stíhacími lietadlami a v poslednom čase aj niektorými útočnými vrtuľníkmi. Raketa vstúpila do služby v United States Air Force uprostred 50. rokov 20. toročia, pričom jej varianty a nové upravené verzie zostali v aktívnej službe v mnohých vzdušných silách aj po piatich desaťročiach. V čase, keď bola raketu Sidewinder zavádzali, piloti NATO používali skrátený kód Fox Two v rádiovej komunikácii, ktorý používali pre všetky typy rakiet „navádzaných na teplo“.

Hmotnosť: 85,3 kg
Dĺžka: 3,02 m
Priemer: 127 mm
Úsťová rýchlosť strely: Mach 2,5
Účinný dostrel: 1,0 až 35,4 km

zdroj: Wikipédia

Sada Eduard 672037 je balená v plastovom blistri a obsahuje rezinové diely na 4 rakety. Kryty hlavíc rakiet, malý leptík ktorý obsahuje predné krídelká aj výtokové trysky. Nechýba ani mini aršík s popiskami a označením.
Zadné krídelká sú odliate s peknými detailami koncových rohatiek a sú modelovo tenké. Telá rakiet majú tiež pekné detaily a ja som ich mal pekne rovné a bez bubliniek s ostrými detailami.

Zostavenie je veľmi jednoduché. Telá rakiet stačí odrezať od tenkého technologického náliatku a začistiť. Ak má raketa mať aj kryt hlavice treba odrezať jej časť a natupo prilepiť kryt s vyvrtaným otvorom na typickú červenú vlajočku Remove Before Flight. Vlajočka ale nie je súčasťou sady, čo je celkom škoda.

Na pevnenie rakety na závesník odporúčam použiť drôtiky zalepené do pripravených otvorov.

Rakety v stavebniciach bývaju sjednodušené s často hrubými ovládacími krídelkami. Použitím tejto sady dostaneme skutočne pekný detail modelu ktorý výsledný dojem posunie o úroveň vyššie.

Jednotlivé diely sady s jednou zostavenou raketou.
Zostavená raketa AIM-9M/L
Podľa návodu nafarbená raketa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.