Aero L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft) je jednomiestne ľahké bojové lietadlo, určené primárne na podporu pozemných vojsk a sekundárne na prieskum.  Dvojmiestne verzie L-159T1, T2 a L-159B sú určené hlavne na výcvik pilotov, ale môžu byť použité aj na plnenie bojových úloh. Bolo postavených 72 kusov. Na jeden stroj cvičnej verzie T1 a T2 boli použité diely z dvoch kusov jednomiestnej verzie A.
Zdroj popisu Wikipédia.

Na plastikovej zime som u jedného predajcu objavil stavebnicu L-159A Alca od výrobcu Miniwing chvíľu som váhal ale aj tak som neodolal a zakúpil ju.

Stavebnica bola zabalená v sáčku a obsahuje dva šedé rámčeky a jeden priehľadný s prekrytom kabíny. Malý lept a dekály s opravami, návod veľkosti A5 a na zadnej strane kartónu farebnú kamuflážnu schému.

Rámčeky sú čisté bez otrepov a ani presadenie formy som na dieloch neobjavil. Čo som ale našiel sú prepadliny na sedačke, kryte elektroniky za pilotom a hlavne na koncových nádržiach krídla. Bude to určite chcieť opraviť. Negatívne rytie sa niekde stráca, najmä v spodnej časti trupov.

Kokpit je jednoduchý a tvorí ho vaňa, palubná doska s krytom a sedačka. Drobnosti ako sú pedále a riadiaca páka chýbajú tie si musíme vyrobiť sami. Kryt hlavného podvozku ma jednoduchý tvar a určite by sa dal lepšie stvárniť leptaným dielom ako plastovým. Rovnako aj orezávač medznej vrstvy na vstupoch vzduchu do motora by bol určite krajší leptaný ako hrubý plastový.

V návode mi chýba informácia o farbe kokpitu, sedačky, výzbroje a iných detailov ako sú podvozkové nohy a podobne. Kamufláž je iba jedna (6054) ale v dvoch variantoch z roku 2014 a 2017.

Na prvý pohľad je to pekná stavebnica časom uvidím ako sa bude staviať. A môžeme už iba dúfať že nám Miniwing časom ponúkne aj dvojmiestne verzie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.